Charleston korzet
Skolióza je priestorová deformita chrbtice, vyjadrená vo všetkých troch rovinách. Je rôznej etiologickej povahy, ale najčastejšie sa vyskytuje ako idiopatická skolióza – neznámej etiológie. Z celkového počtu skoliotických deformít tvorí 80 %. Adolescentná idiopatická skolióza s uhlom nad 10st podľa Cobba sa vo všeobecnej populácii vyskytuje v rozmedzí 0,93 – 12% (hodnota najčastejšie spomínaná v literatúre je medzi 2-3%). Približne 10% týchto diagnostikovaných prípadov vyžaduje konzervatívnu liečbu a približne 0,1-0,3 % operačnú korekciu deformity. Progresia je častejšia u dievčat. U kriviek s Cobb uhlom medzi 10-20 st. je pomer dievčat ku chlapcom 1,3 : 1, avšak u kriviek v rozmedzí 20-30 st. podľa Cobba sa pomer zväčšuje až na 5,4:1.
S rastom pacienta dochádza obvykle k jej progresii, kým spočiatku predstavuje skôr len kozmetický problém, zhoršením do ťažkej deformity ovplyvňuje už aj kardiopulmonálne funkcie a spolu s degeneratívnymi zmenami chrbtice a následnými možnými neurologickými komplikáciami môže viesť k trvalej invalidite pacienta. Cieľom liečby skoliotického pacienta je zabrániť práve vyššie uvedeným následkom a umožniť pacientom čo najkvalitnejší život.
U ľahších stupňov zakrivenia dominuje konzervatívna liečba spočívajúca v pravidelnej rehabilitácii spolu s aplikáciou korzetoterapie. U defomít kde Cobbov uhol dosahuje nad 40 stupňov je indikovaná operačná liečba.
V rámci korzetoterapie dominuje liečba dennými variantami trupových ortéz /v ideálnom prípade s nosením 23 hod denne/. Hyperkorekčné trupové ortézy ako je Charleston či Providence sa aplikujú len v noci – predstavujú dobrú alternatívu k denným korzetom, najmä u pacientov s horšou spoluprácou počas dňa.
Výhody nočných ortéz sú, že sa aplikujú len počas spánku a teda umožňuje pacientovi pokračovať vo všetkých bežných denných aktivitách a športoch ako je napríklad tanec, loptové hry, vodné či rôzne outdoor aktivity atď… Zároveň eliminujú aj psychickú stigmu spojenú s 23 hodinovým nosením korzetu, výsledkom čoho je aj lepšia spolupráca-compliance pacienta.
Napríklad Charleston ortéza vytvára ohybové sily na určitých špecifických miestach chrbtice, čím dochádza ku korekcii samotnej skoliotickej krivky a sekundárne k ovplyvneniu-usmerneniu rastového vzorca chrbtice. Flexibilita chrbtice prispieva k úspechu samotnej liečby.
Nočný korzet je dôležité nosiť osem až desať hodín každú noc, sedem nocí v týždni, kým pacient nedosiahne kostnú zrelosť.
Maximálny efekt konzervatívnej terapie sa dá docieliť kombináciou denného + hyperkorekčného nočného korzetu spolu s intenzívnou fyzioterapiou.
Od začiatku je potrebná spolupráca ortopéd-protetik. Už pri samotnom sádrovaní musí byť prítomný lekár, ktorý si polohuje pacienta a nastavuje potrebnú mieru redresu-korekcie krivky. Následne je prítomný aj pri definitívnej úprave ortézy pod RTG kontrolou. Až potom sa korzet odovzdá pacientovi na nosenie počas spánku.
Pravidelné kontroly ortopédom sú nutné v intervale 4-6 mesiacov, kde sa hodnotí miera-dynamika samotnej deformity a celková účinnosť liečby.
Záverom si je dôležité uvedomiť, že za život sa naskytne len jedna príležitosť na ovplyvnenie/zastavenie progresie skoliózy, a to vtedy, keď mladý človek rastie. Preto je nesmierne dôležité v rámci rastového obdobia skoliotických pacientov dodržiavať doporučený postup liečby a tým sa snažiť eliminovať progresiu deformity so všetkými negatívnymi následkami pre ďalší život pacienta.